Maisto papildai sergant epilepsija

Trumpai apie maisto papildus

Maisto papildai, konkrečiau vitaminai ir mineralinės medžiagos Lietuvoje nėra populiarios kaip pagalbinis gydymo būdas šalia medikamentinio gydymo. Lietuvoje nesusidūriau su gydytojais, kurie galėtų labai išsamiai paaiškinti apie vitaminus ir mineralines medžiagas sergant epilepsija arba kita neurologine liga, nes paprastai būna, kad jei ir dirba su kokiais papildais, tai tik su tam tikros firmos, tada jau man tampa neramu, nes jei kažkas sako, kad tik tos firmos geriausi papildai, tai kyla klausimas, kodėl taip kalba ir kokią naudą iš to gauna. Kai pati renkuosi papildus, man aktualu, kad būtų be bulvių krakmolo, be dažiklių, kvapiklių ir kt. pagalbinių medžiagų, man svarbu veikliosios medžiagos kiekis ir jos rūšis, o ne firma, kaina taip pat svarbu, nes, jei galiu nusipirkti už 5 eurus, tai kodėl turiu mokėti 55 eurus už garsų vardą?
Kai pradėjau domėtis vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis aišku pirmiausia ieškojau informacijos lietuvių kalba, pvz. knygų, mokslinių straipsnių ir pan. Tiek knygų, tiek mokslinių straipsnių tikrai negausu, be to knygos yra tikrai senos, daugiau nei 10 metų senumo. Todėl visos informacijos tenka ieškoti internete anglų ir kitomis kalbomis.

Pirmiausia ieškojau vitaminų ir mineralinių medžiagų, kurios yra svarbios smegenims, nervų sistemos veiklai, vėliau pradėjau domėtis vitaminais ir maisto papildais, kurie rekomenduojami sergant epilepsija, o taip pat, kas NEREKOMENDUOJAMA ar net draudžiama sergant epilepsija. Ieškojau duomenų bazėse mokslinių tyrimų, kurie būdavo atliekami su vitaminais ir sergančiaisiais epilepsija. Jei rasdavau tyrimą, kad pvz. nors vienam iš tyrimo dalyvių padėjo melatoninas sustabdyti epilepsijos priepuolius, išsinagrinėdavau mokslinį tyrimą, dozuotes, pasikalbėdavau su neurologe, nusipirkdavau melatoniną ir duodavau Tomui. Galvodavau, o gal ir mano sūnus yra tas vienas, kuriam padės vienas ar kitas papildas.
Taigi, tam tikrais periodais, daviau įvairius papildus.
B grupės vitaminai, kuriai priklauso 8 skirtingi vitaminai: B1 (Tiaminas), B2 (Riboflavinas), B3 (Niacinas), B9 (Folio rūgštis), B6 (Piridoksinas), B12 (Cianokobalaminas), B7 (Biotinas), B5 (Pantoteno rūgštis). Daviau tiek B grupės kompleksą, tiek ir pavienius vitaminus, kuriuos arba pirkdavau Lietuvoje, arba parsisiųsdavau iš užsienio.

P5P (piridoksalio fosfatas) arba vitamino 6 (piridoksinas) metabolitas.
Melatoninas.
Vitaminas C.
Vitaminas D.
Vitaminas A.
Manganas
Cinkas
Kalcis
Magnis
Kalis
Selenas.
Žuvų taukai.
Nakvišų aliejus.
Linų sėmenų aliejus.
Ciberžolė.
Resveratrolis.

Daug informacijos ir nuorodų į mokslinius tyrimus yra amerikiečių papildų gamintojo puslapyje, ko gero išsamiausiai ir susistemintai aprašo tiek atliktus tyrimus, tiek pateikia tyrimus, kur galima pasitikslinti dozes. Nuoroda, kur aprašyta ir prie kitų ligų rekomenduojami vitaminai ir mineralai, ne tik epilepsijos. Spausti čia
Apie vitaminus ir mineralus skirtus sergant epilepsija: Spausti čia
4 vitaminai (A, D, E, K) tirpūs riebaluose, kurie kaupiasi organizme, su jais reiktų atsargiai. Pvz. vitamino D galima nustatyti koncentraciją kraujyje, bet šiaip endokrinologai, su kuriais man teko bendrauti, jie sako nereikia jokių tyrimų, reikia tiesiog spalio – balandžio mėnesiais varoti po 1000 T.V., o gegužės-rugsėjo nevartoti visai. Naudojant tokią schemą viskas bus gerai ir jokių tyrimų nereikia. Ir beje, tokią pačią schemą rekomenduoja tiek vaikams, tiek suaugusiems, nes mes šiaurės šalys, čia trūksta saulės.
Pvz. B grupės vitaminai yra tirpūs vandenyje ir jų perteklius pasišalina su šlapimu, todėl labai svarbu vaikui duoti pakankamai skysčių. Kita vertus, reiktų daryti mėnesio ar kelių pertraukas, pvz. 2 mėnesius geria vaikas, 1 mėnuo pertrauka ar pan.

Tomui nebuvo nustatyta epilepsijos priežastis, todėl teko daug skaityti, daug bandyti, nes yra tyrimų ir duomenų, kad trūkstant piridoksino arba biotino gali būti traukuliai, arba yra tokia medžiaga piridoksalio fosfatas dar vadinamas P-5-P, kuris yra piridoksino (B6 vitamino) metabolitas, tai rėiškia, kad piridoksalio fosfatas yra piridoksino skilimo produktas, kuris organizme atsiranda cheminių reakcijų metu iš piridoksino. Jo trūkumas taip pat gali sukelti traukulius, todėl teko siųstis iš užsienio P-5-P ir bandyti. Šiaip, dabar bent jau Santariškių vaikų neurologinis skyrius taiko gydymą piridoksinu (B6 vitaminu), bet tai vyksta pakankamai nesenai tik keli metai, nes šis metodas nebuvo įtrauktas į protokolus. Be to, pačio piridoksino buvo galima gauti tik iš užsienio arba turguose, kur prekiauja rusiškais vaistais. Dabar irgi kiek žinau, oficialiai vaistinės neturi piridoksino.
Kitas dalykas pvz. kalcis, magnis, cinkas yra visokių rūšių, kurios vienos geriau, kitos blogiau įsisavinamos organizmo. Pavyzdžiui yra magnio laktatas, magnio citratas, magnio orotatas, magnio taurinatas ir pan. Kalcis yra ir kalcio citratas, ir kalcio karbonatas ir t.t. Todėl dažnai kaitalioju būtent magnio, kalcio, cinko rūšis, kad organizmas gautų skirtingus junginius. Kiekviena rūšis ne tik skirtingai įsisavinama organizmo, bet ir skirtingai veikia, skirtingų kiekių reikia.